Lihashaigus...mis edasi?

  Alla  
Kati 19.May.2005. 14:05  
Tere,

Aasta-poolteist tagasi sattusin ma väga tugevate jalavalude ja nendest tuleneva liikumisvõimetuse tõttu haiglasse. Olin sees ca. kaks nädalat, selle aja jooksul uuriti-puuriti mind igatmoodi, võeti proove ja tehti uuringuid, kõik näitas, justkui oleksin täiesti terve. Lõpuks, peale lihasbiopsia võtmist, öeldi, et mul on vist (justnimelt vist) mingi lihashaigus. Milline, ei teata, haiguslehel on kirjas nonspecificata. Haiglast olen loomulikult juba ammu väljakirjutatud, neisse ma enam ei puutu, perearst ei paista samuti minu seisundist eriti huvitatud olevat ning nüüd ma ei teagi, mida teha. Valud on jäänud väiksemaks ja käia saan kenasti, kuid siiski on mitmeid probleeme, nagu näiteks see, et jalad väsivad väga kiirelt ning lihased tõmblevad kogu aeg. Olen ma siis terve või on mul tõesti mingi lihashaigus? Mida ma edasi pean tegema? Ilmselt võtma taas ette arstide juures käigu, aga millise arsti juurde pean minema? Kellest alustama? Palun öelge, mis edasi...?
Ette tänades,
K.
Eva 20.May.2005. 23:53  
Terve Sa ilmselgelt pole. Soovitan perearstilt küsida saatekiri Tartusse neuroloogi vastuvõtule ja lasta teha uus biopsia, mis täpsustaks haiguse liiki. Sageli võtab täpse diagnoosi määramine kaua aega ja mõnel juhul ei saagi seda teha, sest erinevaid lihashaiguseid on palju, aga nende põdejaid üsna vähe.
Loodetavasti oskab keegi siin rohkem aidata, nt arsti nime anda.
Külli 21.May.2005. 9:59  
Millises piirkonnas Sa elad? Ja kui vana oled?
Külli 21.May.2005. 10:38  
Millises haiglas Sind uuriti-puuriti? Eeldatavasti Tartus kui võeti biopsia. Oletan, et uut biopsiat pole veel vaja teha. Aasta-poolteist ei selgita või muuda asja. Küll aga võiksime koos arstidega arutada, kas on olemas veel proovimata uuringuid. Kiiret vastust siin tõepoolest pole loota. Parim, mida Sa teha saad, on ennast pidevalt jälgida - millal halvem, millal parem, mis mõjub hästi, mis halvasti. Nende tähelepanekute koondamisest, märkmetest võib abi olla nii Sulle endale kui näiteks perearstile. Tasub uskuda parimasse varianti, et oled või saad terveks, aga valmis olla halvimaks (et see võib olla ravimatu lihashaigus, millega koos tuleb õppida elama).
Kuna asi algas jalgadest, tasub silma peal hoida neuropaatiatel, nt. Charcot-Marie-Toothi haiguse kirjeldustel (natuke on meie kodulehel, aga proovi otsida ka netist).
Kati 21.May.2005. 17:55  
Olen 20-aastane ning elan Tallinnas, siin olin ka haiglas. Biopsia näitas, et lihastesse koguneb lipiide, seepärast arvati ka mingi lihashaigus olevat. Ega keegi ei tea midagi niisugusest haigusest rääkida, mida põhjustab või mille tunnuseks on lipiidide kogunemine lihastesse...?
Igaljuhul tänan vastuste eest!
Katrin Sikk 22.May.2005. 22:54  
Tere Kati,
nagu ma aru saan, haigestusid Sa järsku, nüüd on äge periood möödunud, aga teatud kaebused on siiski püsima jäänud. Teised uuringud peale lihasbiopsia olid korras, viimase alusel aga oletati lihashaigust.
ENMG uuring (mida Sulle ka kindlasti tehti) on uuring, mille abil saab kindlaks teha, kas tegemist on närvihaigusega e. neuropaatiaga või lihashaigusega või hoopis närvi-lihas ülekande haigusega. Kahjuks antud uuring ei pruugi haiguse ägedas perioodis veel mingeid muutusi näidata, mis hiljem juba selgemalt välja tulevad. Kuigi lihasbiopsia viitas lihashaigusele, võivad mõnikord ekslikult lihashaiguseks peetud muutused olla sekundaarsed neuropaatiale. Seega ma arvan, et probleemi püsimisel võiks ENMG uuringut küll korrata. Samuti julgustan kõiki, siiski ka korduvalt, murede puhul pöörduma oma raviarsti poole. Täiesti aksepteeritav on taoliste harvade haiguste puhul ka teisese arvamuse küsimine, vastavalt vajadusele, kas Tallinnast või Tartust. Kindlasti tuleks kaasa võtta kõigi eelnevalt tehtud uuringute tulemused või haigusloo väljavõte.
Nõustun täielikul Evaga, et meie väikese rahvaarvu tõttu on meil lihahaigusi vähe ja sellepärast pole lihtne kõiki neid ära tunda, tõepoolest võib diagnoosimine võtta kaua aega, kõige iroonilisem ongi, et tihti "annab hoopis aeg arutust" s.t. et alles nähes haiguse kulgu, võtab haigus mõne kindlama haiguse kuju ja lihtsustab diagnoosi panekut. Lohutuseks võin küll öelda, et kõik haigused, millele on olemas ravi ja mille ravita jätmine halvendab prognoosi, üritatakse antud proovide ja uuringutega välja lülitada.
Ann 2.May.2015. 15:52  
Tere

Mis teema algatajast saanud on? KUodas jalavalu lahenes ja mis sulöe diagnoosiks pandi?


Autor
Teate sisu
   

-- Teemade lehele --