Kas 80% töövõimetu võib töötada

  Alla  
Kristjan 4.May.2005. 12:52  
Olen 80% töövõimetu, kas ja kui palju ma tohin tööd teha!?
Elgi 4.May.2005. 16:23  
Töötamist ei keela ju keegi. Inimene ise tunneb, kui palju ja mida ta suudab teha. Vaba valik: kes tahab ennast tööga tappa, ka see pole keelatud. Töövõimetusprotsent mõjutab saadavat töövõimetuspensioni.
Külli 5.May.2005. 20:58  
Arvan, et küsija pidas pigem silmas seda, kas tekib mingi huvide konflikt - kas inimene võib kaotada töövõimetuspensioni kui ta käib tööl vms.
Kas ja kuidas makstakse toetust tööandjale, kes hoolitseb tööle- ja töölt ära saamise eest kui vajad eritransporti, kes toetab Sinu vajadust töökohta kohaldada...

Seaduses hakkas silma niisugune asi (need, kellel on kogemusi, võiksid ju lisada kuidas tegelik elu käib):
* Tööhõiveametis töötab juhtumikorraldaja, kes tegeleb puudega inimeste tööhõiveprobleemidega.
Juhtumikorraldaja tööks on
- leida tööandjale sobiv töötaja ja tööd otsivale inimesele sobiv ametikoht
- pakkuda puudega tööotsijale teenuseid, mis aitavad vähendada puudest tulenevaid takistusi
- juhendada puudega inimese tööülesannete valikut ja töökohtade kohandamist.

Puudega inimese töövõimalused on:
- palgatöö avatud tööturul
- toetatud töö(koht)
- kaitstud töö spetsiaalsetest töökeskustes
Külli 5.May.2005. 21:01  
Selleks, et tööandja otsustaks kergemini puudega inimese töölevõtmise kasuks, on niisugune punkt:
Tööturutoetus korvab sinu palgakuludest esimesel tööaastal kuue kuu jooksul kuupalga alammäära, järgmise kuue kuu jooksul poole kuupalga alammäärast.
Heili 18.May.2005. 14:44  
Kui inimese töövõime kaotus on 80%, tähendab see riikliku pensionikindlustuse seaduse kohaselt, et tegu on osalise töövõimetusega. Seaduse kohaselt on osaliselt töövõimetu isik, kes on võimeline tööga elatist teenima, kuid kes haigusest või vigastusest põhjustatud funktsioonihäire tõttu ei ole võimeline tegema talle sobivat tööd tööaja üldisele riiklikule normile vastavas mahus.

Kui inimene on tunnistatud töövõimetuks, ei ole tal siiski keelata tööd teha, kui ta seda teha suudab. Töövõimetuspensioni maksmine ei sõltu töötamisest, tööleminek ei ole alus pensionimaksmise lõpetamiseks.
Töövõimetuks tunnistatakse inimene kas kuueks kuuks, üheks, kaheks või maksimaalselt viieks aastaks. Ilmselt on aga mõeldav, et kui inimene, olles küll töövõimetuks tunnistatud, suudab siiski töötada viiel päeval nädalas 8 tundi päevas, võib juhtuda, et teda järgnevaks perioodiks (kui see kuus kuud, aasta jne on möödunud) enam töövõimetuks ei tunnistata või vähemasti mitte sellise töövõime kaotuse %-ga.
Margit 22.May.2005. 13:58  
Külli märkis õigesti, et on olemas tööturutoetus, mille järgi maksab riik tööandjale osalise töövõimetusega töötaja tööle võtmisel tema palgast kuue kuu jooksul kuupalga alammäära ja järgmisel kuuel kuul pool alammäärast.

Selleks, et tööandjale need kulutused korvataks, peab olema töötaja enne tööle asumist tööhõiveametis töötuna registreeritud. Tööle asumisel sõlmib tööhõiveamet tööandjaga lepingu ja tööajatabeli ja palgalehe alusel edaspidi makstakse tööandjale raha tagasi. Täpsema informatsiooni saamiseks võiks lugeda Tööturuteenuste seadust, siin jutuks olev toetus on käsitletud §19 Tööturutoetus tööandjale. Samuti on kasulik lugeda Töötu sotsiaalse kaitse seadust. Seadusi saab lugeda elektroonilisest Riigi Teatajast www.riigiteataja.ee

Oluline ongi, et peab olema töötuna registreeritud enne tööle asumist. Töötu saab olla seaduse järgi osalise töövõimetusega isik, seega loogiliselt võttes 80% töövõimetu saab olla ametlikult töötu, kuid 100% töövõimetu mitte.

Tööle asumisel töövõimetuspensioni ega sotsiaaltoetust ära ei võeta. Küll aga ei ole võimalik saada hooldajatoetust. Kui inimesel on töövõimetus 100% ja ta ikkagi asub tööle, siis järgmine kord töövõimetuse aegumisel uut taodeldes ei anta 100% töövõimetust, vaid 90% on maksimum, sest mis töövõimetu sa ikka oled, kui töötad.
Huvitatu 18.Oct.2009. 11:05  
Kas töövõimetu ja puudega inimene saab ennast tööbüroos töötuna arvele võtta? (ülal toodud infost selgub, et saab) Ja kas sellisel juhul saab inimene ka mingisugust lisatoetust töötuna, nagu teised töötuna arvelolijad? Või juhul, kui inimene saab niigi riigi poolt sots.toetust (töövõimetus +puue) siis pole töötutoetus talle enam ettenähtud?
Täpsustuseks, et viimane töösuhe lõppes ligi kuu aega tagasi (puude süvenemise tõttu antud töö enam ei sobinud)
Margit 3.Nov.2009. 20:30  
Huvitatule.
Nagu juba ise olete märkinud, siis tõepoolest töövõimetu ja puudega inimene saab ennast tööbüroos töötuna arvele võtta. Seadus ei keela töötutoetuse saamist samal ajal sots.toetustega.
Tasub lugeda Töötukassa kodulehte www.tta.ee ning kindlasti võib minna Töötukassasse konsultatsioonile - seal on olemas eraldi inimesed, kelle ülesanne on tegeleda just puuetega inimestega. Kontaktid leiab nende kodulehelt.
Külli 18.Jan.2010. 17:35  
Alljärgnev punkt meeldetuletuseks töötukassa värskest infomeilist:

Puude või pikaajalise tervisehäirega inimeste töötamise toetamiseks abistab töötukassa puudega inimest töövestlusel, võimaldab töötada koos tugiisikuga, annab töötamiseks abivahendi ning hüvitab tööruumi või töövahendi kohanduse.


Autor
Teate sisu
   

-- Teemade lehele --