Hooldajatoetus

  Alla  
Elgi 24.Apr.2005. 19:27  
Minul pole siiani hooldajat, kuid ikkagi on vajadus. Leidsin sobiva kandidaadi, kuid vormistamise äraütlemisel oli põhjuseks - hooldaja ei saa olla FIE. Uurinud vastavat seadust ja määrust Tallinna kohta - pole nagu minu suhtes õiglane. Mida arvata?
Heili Raudkivi 25.Apr.2005. 16:18  
Füüsilisest isikust ettevõtja saab FIE-na tegutseda vaid nendel tegevusaladel, mis on tema tegevusaladena äriregistrisse kantud. Kui seal ei ole kirjas hooldamist, siis FIE-na ta seda teenust osutada ei saa, tavainimesena küll (juhul, kui ta muudele tingimustele vastab).

Hooldajatoetuse määramise ja maksmise kord ei sätesta tõepoolest seda, et hooldaja ei võiks olla FIE. Samas ei ole ka öeldud, et ta võiks olla FIE. Kes seda teab, kuidas KOV seda tõlgendab, arvatavasti siiski selliselt, et hooldaja ei saa FIE olla ka mitte juhul, kui see oleks tema tegevusalana registreeritud. FIE-na tegutsemine on siiski äritegevus.
Reet 26.Apr.2005. 8:42  
See mis ei ole keelatud, on lubatud. Kui seadus ei kitsenda, siis keeld FIE-l hooldaja olla, on seadusega vastuolus. Siin tuleb kõrvale jätta üldse see, mis tegevusalal FIE tegutseb, see ei ole asjakohane.
Heili Raudkivi 26.Apr.2005. 9:36  
Päris nii ei ole, et mis ei ole keelatud, see on lubatud, eelkõige kui tegu on riigi ja KOV-iga. Eraõiguses on põhimõtteliselt küll nii, et mis keelatud pole, on lubatud.
Kindlasti ei saa kõrvale jätta seda, mis tegevusalal FIE tegutseb. FIE-na saab inimene tegutseda AINULT nendel aladel, mis on registreeritud, see on ka tegevusalade registreerimise mõte. Seega, kui FIE äriregistrikandes ei ole kirjas, et ta saab olla hooldaja, ei ole tal õigus FIE-na teenust pakkuda. Eraisikuna küll.
Külli 26.Apr.2005. 9:45  
Ma arvan, et teema püstitaja pidas just seda olukorda silmas, kus tal on vaja ametlikult vormistada hooldajaks eraisik. Varem oli nii, et hooldaja ei tohtinud töötada kuna hooldus on samuti töö, tagab haigekassa jms. (Kas ka praegu?) Ka mõistetav nõue, et kuidas selline inimene ikkagi hooldab kui ta ise käib tööl. FIE-dega on aga teine lugu - nemad töötavad kohati väga kaootilise ajagraafikuga, mis ei takistaks neid olemast hooldaja. Kui seadus/määrus FIEna töötavat inimest töölkäijaks ei loe selles kontekstis (Kas see on nii?), siis ei puutu tõepoolest FIE tegutsemisalad üldse asjasse.
Ma arvan, et seda tuleks küsida KOV esindajalt, antud juhul siis Tallinna Sotsiaalametist. Tuleks teha kirjalikus vormis pöördumine, milles viitate seadusele ja määrusele, põhjendate konkreetse inimese töötamise viisi (millest nähtub, et ta saab Teid vajalikul määral hooldada/ tal jääb selleks aega) ja paluda põhjendada/selgitada äraütlemist.
Heili 26.Apr.2005. 11:57  
Määruse kohaselt ei tohi hooldaja tõepoolest töötada. FIE-na tegutsemine ei ole aga töötamine, tegu on ettevõtlusega ja seda reguleerib äriseadustik. Töötamist reguleerib töölepingu seadus.

Ma ajan aga ikka oma liini :) FIE-na saab isik tegutseda vaid nendel tegevusaladel, mis on äriregistrisse kantud. Seepärast need tegevusalad üldse registrisse kantakse. Tegutsemine tegevusalal, mis ei ole registrisse kantud, on äriseadustikuga vastuolus. Muid asju võib FIE teha eraisikuna või ka töötajana. Seda ma just rõhutada tahangi, et need tegevusalad on olulised. Kuna FIE-na tegutsemine ei ole töötamine, ei puutu ka töökoormus asjasse.
Kui see isik, keda teema algataja silmas peab, oleks nõus hooldaja olema mitte FIE-na, vaid eraisikuna, oleks ilmselt kõik korras (juhul, kui ta ikka muudele tingimustele vastab, nt ei tööta veel täiendavalt töölepingu alusel).
Margit 27.Apr.2005. 9:20  
Kas ei ole mitte nii, et 1. aprillist alates tohib ka hooldaja töötada? Uues sotsiaalhoolekande seaduses on minu meelest hooldajaks olemise piiranguks ainult see, et hooldaja ei tohi ise olla raske või sügava puudega.
Heili 28.Apr.2005. 12:21  
Täiesti õige tähelepanek. Vaatasin ka sotsiaalhoolekande seadust, seal ei ole mittetöötamise kohta midagi kirjas. Tallinna linnavalitsuse määruses "Hooldajatoetuse määramise ja maksmise kord" on aga öeldud, et hooldaja peab olema mittetöötav isik. Vaatasin ka Tartu linna kodulehte, seal oleva info kohaselt on lisatingimuseks vaid see, et isik elaks Tartus või Tartu maakonnas (ja vastaks muidugi sotsiaalhoolekande seaduses toodud tingimustele).

Ma julgeks arvata, et Tallinna linnavalitsuse määrus on tegelikult seadusega vastuolus. Seaduses on hooldajale tingimuseks seatud teovõime olemasolu ja raske või sügava puude puudumine. Määruses veel täiendava tingimuse esitamine on seadusega sätestatu kitsendamine, mida määrusega teha ei saa. Sotsiaalhoolekande seadus annab KOV-ile õiguse kehtestada hooldajatoetuse määramise ja maksmise tingimused ja korra küll, aga seda peab tegema siiski seaduses toodud piirides. Linnavolikogu ilmselt aga tõlgendabki asja nii, et neil on õigus määrata ka tingimused, millele hooldaja peab vastama. Nüüd läks vist jutt küll liiga spetsiifiliseks, vabandust.

Tegelikult, jääb see mittetöötamise nõue üldse arusaamatuks, ka siis, kui see seadusega kooskõlas oleks. Miks ei võiks hooldaja töötada? Hooldaja määratakse KOV-i poolt, temaga ei sõlmita töölepingut, seega puudub ka töösuhe ning ei teki ohtu, et hooldaja töökoormus koos muu tööga üle normi läheb. Oma vabast ajast võib ju inimene teha mida tahab, sh kedagi hooldada. Muide, Tallinna linnavolikogu määruse kohaselt ei või hooldaja olla ka statsionaarses õppevormis õppija, seega, kui kuskil ülikoolis on veel kasutusel õppevormid (nt Tallinna Tehnikaülikoolis on), siis ei ole ka nemad sobilikud.
Margit 28.Apr.2005. 14:17  
Ma arvan, et vastuolu tulenebeb sellest, et kuna see seadusemuudatus on alles uus, siis on Tallinnal oma määrus muutmata.

Hooldajatoetuse mõte oli algselt see, et toetust saab inimene, kes ei saa töötada, kuna peab kedagi hooldama. Samas see mõnisada krooni ei ole ju mingi palk. Nüüd ongi siis pigem lähtutud hooldatava vajadustest, mitte sellest, et lähedane ei saa tema pärast töötada.
Heili 28.Apr.2005. 16:30  
Määrus on vastu võetud 7.04.2005 ja just seadusemuudatusele tuginedes. Seega, kui linnaga norida tahaks, oleks põhjust küll.


Autor
Teate sisu
   

-- Teemade lehele --